טיפול בדמיון מודרך

הדמיון שלנו הוא משאב רב עוצמה. למעשה חוקרים רבים מייחסים את השיפור הדרמטי באיכות החיים של המין האנושי לאורך ההיסטוריה ליכולת שלנו לדמיין (וגם לממש כמובן). עוד כדאי לדעת שהמוח לא יודע להבדיל בין מציאות לבין דמיון, ולכן גם חוויות שמתרחשות "רק" בתוך הראש שלנו משפיעות במידה ניכרת על התפישה, דפוסי החשיבה וההתנהגות. בהתאם דמיון מודרך הוא כלי טיפולי אפקטיבי להפליא. בעמוד זה תוכלו לקרוא תשובות לשאלות כמו באילו מקרים כדאי להיעזר בשיטה, איך מתבצע הטיפול, למה ילדים זוכים לתועלת רבה במיוחד ממנו וגם מה הקשר בין דמיון מודרך ו-NLP.

באילו מקרים כדאי להיעזר בטיפול דמיון מודרך?

טיפול בדמיון מודרך עשוי להיות מועיל מאוד במקרים של חרדות חברתיות ובפרט פחד קהל, לסייע לאנשים בעלי ביטחון עצמי נמוך או דימוי עצמי ירוד, לפוגג מתחים ולחצים מסוגים שונים, להוות חלק מטיפול שמטרתו שיפור מערכות יחסים ובמיוחד זוגיות, לשדרג הכנה למבחנים חשובים או אירועים משמעותיים (פגישת עבודה, ראיון, פרזנטציה, הופעה בכנס מקצועי וכו') וגם ספורטאים נעזרים בדמיון המודרך לקראת תחרויות קריטיות.

בכל המקרים הנ"ל כשהאדם מדמיין את עצמו בסיטואציה שמייצרת אצלו מתח או חשש, הוא למעשה מסתגל אליה – וכשהיא תתרחש "באמת" היא לא תהיה זרה עבורו. בנוסף דמיון חיובי תורם לתחושת השליטה של האדם במצב בזמן אמת ומאפשר לו לרתום את אותם משאבים שקיימים אצלו ושבהם השתמש בדמיון גם במציאות.

העקרונות המרכזיים של טיפול בדמיון מודרך

כדי להבין טוב יותר מה זה טיפול בדמיון מודרך כדאי להכיר את העקרונות המרכזיים של השיטה. המהות היא הפעלת הדמיון למען מטרה ספציפית, בעזרת מדריך מנוסה שמכוון את האדם. חשוב מאוד לבצע את הטיפול בדמיון במקום שקט (ניתן לשלב מוזיקה מדיטטיבית בווליום נמוך ברקע) וכשהאדם יושב בנוחות ובנינוחות. דגש נוסף הוא נשימות נכונות שמייצרות הרפיה ומאפשרות התמסרות לדמיון. 

מטפלים מנוסים יודעים לבנות סיפור שמפעיל את כל החושים של האדם – ככל שיותר חושים מעורבים כך המוח "מאמין" יותר והטיפול יניב תועלת רבה יותר. כמו כן בדרך כלל משולבים בדמיון המודרך סמלים ומטאפורות שמעצימים את החוויה. משך הזמן של סשן דמיון מודרך משתנה בהתאם למטרות הטיפול וליכולות של המטופלים לנטרל הסחות דעת אפשריות ולהתרכז בדמיון – בדרך כלל מדובר על פרקי זמן ארוכים יחסית של לפחות חצי שעה.

תרגול דמיון מודרך מוצלח הוא כזה שבמהלכו המוח עובר מפעילות בתדרים של גלי בטא לגלי אלפא – תדרים שבהם הפתיחות המחשבתית גבוהה. אגב, ניתן למצוא לא מעט דוגמאות של דמיון מודרך אונליין ולנסות לתרגל בעזרתן.

למה דמיון מודרך לילדים כל כך אפקטיבי?

לילדים יש עולם פנימי עשיר ודמיון מפותח במיוחד. בהתאם קל להם להתחבר למהות של טיפול דמיון מודרך לילדים ולזכות ברווחים משמעותיים.

עוד כדאי לזכור שאולי החיים שלהם נראים קלים, אבל בפועל ילדים חווים גם חרדות, פחדים, התקפי זעם, ביטחון עצמי נמוך, אובדן ורגשות כואבים שונים. טיפול דמיון מודרך לילדים מסייע להם להתמודד עם כל אלה בלי לגעת ישירות בכאב, אלא בדרך נעימה מבחינתם.

תועלת נוספת שמושגת בזכות טיפול בילדים באמצעות דמיון מודרך היא שהחוויה הזו מרגילה אותם לשקט ולהתבוננות פנימית. השגרה שלהם, במקרים רבים, כוללת שפע גירויים ובפרט מהמסכים, ולכן גם נוצרת אצלם ציפייה שכל תגובה חייבת מידית. בדמיון הקצב נינוח יותר, וכך מתפתחת גם ההבנה שתמיד ניתן לבחור בתשומת לב מתוך מספר אופציות.

מה הקשר בין NLP וטיפול בדמיון מודרך?

כמו דמיון מודרך לילדים, גם דמיון מודרך למבוגרים הוא טיפול בעל פוטנציאל רב. באופן עקרוני כל אחד ואחת יכולים להפיק ממנו תועלת, וגם מי שמשוכנע שאין לו את היכולת לדמיין מגלה עד מהרה שהוא כן יודע לעשות זאת – ובמיוחד עם מדריך מיומן.

גם בטיפולי NLP רבים משולבת עבודה בדמיון. החיבור בין NLP ודמיון מודרך מתבקש ולכן גם מצליח להוביל לשינויים משמעותיים לטובה בכל תחומי החיים. בדרך כלל השימוש בכלי של הדמיון ייעשה לאחר שהמטפל מזהה אצל האדם את האמונות המגבילות שמונעות ממנו לחיות את החיים הטובים ביותר האפשריים עבורו. כחלק משינוי התפישה ודפוסי החשיבה, כדי שבעקבותיהם ישתנו הבחירות של האדם, כדאי כמובן לדמיין את ההתנהגות החדשה והנכונה יותר מבחינת האדם, וכך להטמיע במערכת הנוירולוגית, כלומר במוח, את התפישה החדשה. התוצאה: שינוי משמעותי ועמוק ולכן גם יציב מאוד.

סגור לתגובות.